Te voltál a problémás gyerek a családban?
Ha kisgyerekként a szüleid csak akkor figyeltek rád, ha elestél, megsérültél vagy megbetegedtél, lehet, megtanultad, hogy problémákat kell teremtened, hogy közel kerülj másokhoz.

„Sok éven keresztül nem vettem észre, hogy ezt csinálom.”- teszi hozzá Dr. Dain Heer.- „Ha úgy tűnt, hogy Gary és köztem elkülönülés vagy távolság van, tudtam, ha problémát teremtek és a segítségét kérem, az majd legyőzi a távolságot.”
A problémák kitalált valóságok; nem igazak. De sok ember számára a bizonyíték arra, hogy létezik, az, ha van problémája. Az érvelés valahogy így hangzik: „Van problémám tehát létezem és cselekszem.” Mert problémák nélkül lenne bármilyen okod valamit is csinálni?
Problémákból a lehetőségekbe

Az egyik alkalmazható Access eszköz az, amikor következtetések nélküli térből kérdezel mindennel kapcsolatban, ami talán nem az első reakciónk a negatív helyzetekben.
Mondjuk beteg leszel vagy elveszíted a munkád. A legtöbb ember azonnal levonja a következtetést, hogy megbetegedni szörnyű, és a munkádat elveszíteni rossz – és csak utána kérdeznek. Az, hogy kérdések használatával próbálj meg kijönni a problémából, amiről már kikövetkeztetted, hogy létezik, igazából nem működik.

„De valóban kérdezd meg, és lehet, hogy még pár százszor meg kell kérdezned, mielőtt észrevennéd a lehetőséget.”
Más kérdések: Mi a jó, helyes, megfelelô ebben, amit nem veszek észre? Milyen lehetőségem lenne, ha hajlandó lennék lehetőségként tekinteni rá?
Ahhoz, hogy igazán fejleszd a lehetőségek izmát, el kell kerülnöd a csábítást, hogy a problémáidra fixálódj.
„A probléminkra összpontosítunk és azt gondoljuk, ha megoldást találunk arra a problémára, akkor minden jól fog alakulni.”
magyarázza Gary.
A nehézség azzal, hogy „majd minden jól alakul” az, hogy következtetés és nem kérdés.
Gary hozzáteszi: „Azt akarod, hogy minden jól alakuljon, vagy azt, hogy mesésen?”
Fordította: Szecskó Emese http://legyacsodaakivagy.blogspot.com/2018/